O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Skarby słowackiego Spisza 2/2

Spisz - kraina siedmiu kultur, kraina niezliczonych pejzaży od szczytów górskich po łagodne sielskie zacisza, kraina zabytkowych miasteczek, kraina skarbów. Druga część dwudniowej wyprawy to przemierzanie różnorodnych krajobrazów, od górskich po przypominających te toskańskie, z łagodnymi wzgórzami i ogromnymi polami. Trasa zadowoli najbardziej osoby szukające kontaktu z przyrodą, które chętnie poznają bogate dziedzictwo kulturowe Spisza.

Udostępnij:
google plus mail


Długość trasy: 67,9 km
Suma podjazdów: 680 m
Czas jazdy (bez przerw): 4.34 h
Wymagane doświadczenie: Niskie
Wymagana kondycja: Średnia
Początek i koniec: Kežmarok, Spišské Vlachy
Dojazd: pociągiem (Kežmarok, Spišské Vlachy), samochodem
Profil, nawierzchnia, rodzaje dróg:  Kliknij tutaj

Uwagi:
  • trasa jest częścią dwudniowej wyprawy bądź jednodniową wycieczką (wracając pociągiem do punktu startu)
  • na Słowacji obowiązkowo kask rowerowy
  • odpowiednie dla co najmniej nastolatków, niepolecana dla rodziców z dziećmi
  • rozkład jazdy słowackich pociągów sprawdzimy na www.slovakrail.sk
Pobierz ślad gpx

Główne atrakcje trasy:

  • Kieżmark: czyli dosłownie targ serowy - bo takie jest pochodzenie nazwy. Aby dobrze poznać miasto i zabytki jego klimatycznej starówki, trzeba by spędzić tu co najmniej pół dnia. Plan minimum to okolice Zamku, Ratusza oraz dwóch kościołów ewangelickich, w tym wyjątkowy kościół drewniany.
  • Trasa Kieżmark - Wierzbów: niespodziewanie znajdujemy się w innej krainie, krainie pól, przestrzeni, ciszy… aż trudno uwierzyć, że to wciąż to samo Podtatrze.
  • Wierzbów: zagubiona wśród pól wieś, dawniej miasteczko. Krótki spacer po przykościelnym cmentarzu pozwala lepiej zrozumieć historię tego miejsca, niegdyś znanego jako Menhardsdorf. Co ciekawe, przykościelna kolumna została ufundowana przez dawnego polskiego właściciela tych ziem.
  • Spiski Czwartek: wieś o ponad 800-letniej historii, w której znajdziemy wyjątkowy zabytek - kościół Św. Władysława, z kaplicą rodu Zapolya.
  • Spiska Nowa Wieś: ani nowa, ani wieś. Największe miasto tej części Spisza.
  • Lewocza: perełka średniowiecznej architektury na Spiszu. Słynna przede wszystkim dzięki imponującemu ołtarzowi autorstwa Mistrza Pawła. Lista UNESCO.
  • Spiska Kapituła: zagubione wśród pól średniowieczne warowne miasteczko kościelne, centrum religijne Spisza, siedziba biskupa spiskiego. W środku zabytkowa XIII-wieczna katedra św. Marcina. Lista UNESCO.
  • Spiskie Podgrodzie: to nie tylko podgrodzie, ale historycznie niezależne od zamku miasto o wielowiekowej historii i kilku ciekawych zabytkach, w tym dawną synagogą. Lista UNESCO.
  • Spiski Zamek: dawny kompleks zamkowy o powierzchni ponad 4 ha, symbol Spisza. Lista UNESCO.
Opis:
Po opuszczeniu Kieżmarku Szlak wokół Tatr wyprowadza nas w zupełnie inny świat - rozległych pól, łagodnych wzgórz, szerokich panoram. Taki to krajobraz będzie nam towarzyszył przez znaczną część trasy.
Docieramy do Wierzbowa, dawniej Menhardsdorf. Był on niegdyś przez ponad 350 lat własnością Królestwa Polskiego, wraz z innymi miastami Zastawu Spiskiego. Za Wierzbowem wyjeżdżamy na grzbiet, oddzielający Kotlinę Popradzką od Doliny Hornadu.
Łagodnym zjazdem trasa doprowadza nas do Spiskiego Czwartku, z wartym wspomnienia kościołem św. Władysława, obok którego znajduje się słynna kaplica Zapolyów.
Z Czwartku podążamy do Spiskiej Nowej Wsi, miasta o około 45.000 mieszkańców, z najdłuższym na Słowacji rynkiem. Stąd łagodnie, acz długo pod górę aż do Lewoczy - niegdyś tak ważnego jak obecnie Spiska Nowa Wieś, która swój awans zawdzięcza budowie linii kolejowej z Bohumina do Koszyc. Lewocza straciła na znaczeniu, przez co starówka pozostała w kształcie praktycznie niezmienionym po dziś dzień. Warto wejść do kościoła św. Jakuba, by zachwycić się majstersztykiem sztuki gotyckiej, czyli ołtarzem autorstwa Mistrza Pawła
Z Lewoczy udajemy się dalej na wschód, jadąc aż do Spiskiej Kapituły, siedziby biskupów Spisza w miejscu, które powstało jako kościelne warowne miasteczko.
Z Kapituły widać już dobrze ostatnią atrakcję dnia - Spiski Zamek.
Nie zapominajmy jednak o Spiskim Podzamczu, miasteczka z bogatą historią i cennymi zabytkami położonego u stóp majestatycznych ruin. Z Podzamcza wspinamy się na Zamek, Ze względu na jego rozległość na ewentualne zwiedzanie powinniśmy przyjąć około 3 godzin.
Z Zamku kierujemy się już do celu podróży, Spiskich Włoch, po drodze zatrzymując się jeszcze obok kościoła w Žehrze, również znajdującego się na liście UNESCO.
Trasa kończy się w Spiskich Włochach, skąd można wrócić pociągiem do Popradu, Szczyrbskiego Stawu, Tatrzańskiej Łomnicy czy Kieżmarku.

Profil wysokościowy, rodzaje dróg, rodzaje nawierzchni: 
(data aktualizacji: 11.11.2018)
 
Autor: Wojciech Goj  
 

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^