O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Jezioro Liptovská Mara

_
<
Kategoria:
Lokalne atrakcje turystyczne

Opis

Morze Liptowskie, to największe jezioro zaporowe na Słowacji pod względem objętości. ten akwen wodny otrzymał nazwę jednej z zatopionych wiosek. Powstał w latach 1970 – 1975 w celu zminimalizowania zagrożenia powodziowego w dorzeczu Wagu oraz w celu produkcji energii elektrycznej. Podczas budowania zapory wioski w dolinie zostały całkowicie wysiedlone i zatopione. Woda zatopiła także zabytki historyczne, jednak najbardziej wartościowe budynki zostały rozebrane i przeniesione do skansenu Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie (Múzeum liptovskej dediny v Pribyline). Największym ośrodkiem wypoczynkowym nad jeziorem Liptovská Mara jest Mara Camping we wsi Liptovský Trnovec. Niedaleka plaża, wypożyczalnia sprzętu sportowego, przystań statków wycieczkowych, znakomite możliwości uprawiania jachtingu oraz windsurfingu sprawiają, iż Liptovský Trnovec stał się wyszukiwanym centrum letniego wypoczynku, które jest jednocześnie punktem wyjścia wycieczek turystycznych w Choczskie Góry (Chočské hory) oraz Tatry Zachodnie (Západné Tatry). Letni sezon turystyczny rozpoczyna się tutaj w połowie czerwca i trwa do września. Częścią oferty wypoczynkowej są także rejsy statkiem wycieczkowym po jeziorze. W pobliżu znajduje się Aquapark Tatralandia czynny całorocznie, z możliwością zakwaterowania, a także kąpielisko termalne Thermal Park Bešeňová.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^