O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Muzeum Janka Kráľa

_
<
Kategoria:
Lokalne atrakcje turystyczne
Telefon:
+421 44 552 25 54
Adres:
03101 Liptovský Mikuláš, Námestie osloboditeľov 1120/31, 040 01 Staré Mesto, Słowacja

Opis

W siedzibie muzeum – znajduje się ekspozycja Rozdziały z historii miasta Liptowski Mikulasz, która przedstawia jego ponad 700 – letnią historię. W tym miejscu można się również dowiedzieć dlaczego kościół Św. Mikołaja jest tak ściśle powiązany z historią miasta i zobaczyć jak wyglądał na przestrzeni wieków. Tutaj poznamy losy najbardziej znanego słowackiego zbójnika Juraja Janosika i sposobie, w jaki został stracony. Zaglądniemy do warsztatu garbarza, ale również do pokoju poety okresu romantyzmu Janka Krála lub do mieszczańskiej jadalni. Ekspozycja prezentuje również początki sportu i turystyki w Liptowie. Na końcu przeniesiemy się do lat drugiej wojny światowej, transportów Żydów i ciężkich walk o wyzwolenie miasta. W podziemiach muzeum urządzono małą, ale wyjątkową ekspozycję – Jánošík izba tortur. W pobliżu miejsc, w których trzysta lat temu był sądzony legendarny zbójnicki komendant Juraj Jánošík, znajdują się protokoły z jego dobrowolnego i „okrutnego” przesłuchania. Oprócz historycznych narzędzi tortur, jak hiszpańskie buty, ława tortur przynosi więcej informacji o drastycznych metodach stosowanych w procesie Janosika i o czasach, w których żył.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^