O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

_
<
Kategoria:
Lokalne atrakcje turystyczne
Telefon:
+421 44/552 27 58
Strona www:
Adres:
Tranovského 111/3 031 01 Liptovský Mikuláš Słowacja

Opis

Galeria została założona w 1955 roku i jest trzecią najstarszą na Słowacji (po Bratysławie i Koszycach). Znajduje się w historycznym i kulturalnym centrum miasta, w otoczeniu parku. W parku znajdował się oryginalny budynek Szkoły Protestanckiej, w której pracował jako nauczyciel w latach 1854–1865 Peter Michal Bohúň, artysta odrodzenia narodowego i klasyki słowackiej sztuki XIX wieku. Budynek galerii pochodzi z końca XVIII wieku i został przebudowany do obecnej formy w latach siedemdziesiątych. Kolekcja galerii przedstawia około 5000 dzieł sztuki - obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, z których niektóre są prezentowane na pięciu wystawach stałych.

Aktualności
Szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach naboru do systemu Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr
W dniu 29.12.2020 r. zorganizowane zostało szkolenie on-line dla osób zarządzających obiektami, które uzyskały certyfikaty w ramach II naboru do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.
Jedyna w swoim rodzaju instalacja na przejściu granicznym Chochołów – Sucha Hora
Na polsko-słowackiej granicy Chochołów-Sucha Hora bezpośrednio na ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr, która przecina tę granicę (obok wiaty i miejsca odpoczynku dla rowerzystów) powstała specjalna instalacja podkreślająca, że właśnie tutaj, w tym miejscu Małopolski przekraczamy na rowerach granicę państwa.
Oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr!
W ramach realizowanego przez EUWT TATRY w 2020 r. działania wykonano oznakowanie uzupełniające na Szlaku wokół Tatr.
^